piatok 1. mája 2015

Ako som si Galaxiu na tričko preniesla!

Troposféra, stratosféra, mezosféra...  

Ale čo všetko sa schováva ďalej za tým? 


Nie som Galilei, Descartes a ani žiadnych spoločných predkov s Koperníkom nezdieľam. A môj záujem o to, v čom sa nachádza naša Zem je len "obdivovačný". 

A tak som sa rozhodla, keďže tomu velikánskemu kolosu, ktorý si žije svoj vlastný život okolo nás všetkých, pravdepodobne nikdy nepochopím, prenesiem si ho aspoň na tričko.





Na výrobu takého trička (alebo hoci aj tielka, pre niekoho možno šatky, a dokonca si aj obliečku viem predstaviť!) budeme potrebovať:




  • Veľa vééééééééľa novín, a vôbec nemusia byť tak tematické ako na fotke :)
  • Savo Perex, alebo iné bielidlo (ja ale iné nepoznám)
  • Farby na textil, hlavne modrú a bielu, červenú som vlastne ani raz nepoužila...
  • Rozprašovač, dobre poslúži aj z už minutého oleju na vlasy, alebo okeny...
  • Štetec, hubku a starú zubnú kefku, "paletku" na farby.


Nie je nutný, ale prácu pomôže urýchliť, fén.




Pár upozornení hneď na začiatok, aby ste sa vyhli zbytočnej práci, hlavne upratovaniu :D 



  • podložte, prekryte všetko na okolo, aj keď sa to nezdá, farba z "fŕkania" zubnou kefkou bude naozaj všade,
  • savo treba riediť, viac vody ako samotného bielidla, aby namiesto hviezdičiek neboli čierne diery, doslovne,
  • otvárajte čo najviac okien, od začiatku, až do konca kým sa v miestnosti, v ktorej sa savovalo zdržiavate. Vlastne aj potom. Nevýhodou bielenia je ten príšerný, dlhotrvajúci a rozleptavajúci zápach. 

To by snáď bolo, poďme teda na ten postup :)



1. Tričko, najlepšie čierne, no možno dobre poslúži aj tmavošedé, prípadne tmavomodré (zatiaľ som neskúšala, takže s istotou neviem povedať), si dáme na rovnú podložku. Pre jednoduchšie upratovanie farby z okolia, odporúčam využiť vykachličkovanú kúpeľňu, v lete prípadne balkón, lepšie sa bude dýchať. (Neverte obalu, že savo je s kvetinkovou vôňou. Ak aj áno, tak to do toho môjho ju zabudli pridať! Vetrajte!) v  si vyložíme novinami, aby nám bielidlo nepresiaklo aj na druhú stranu.


2. Niekde, najlepšie na kraji, si tričko skrútime (máme na to výstižnejšie slovo?).





3. Savovým roztokom (2 voda : 1 savo) pomocou rozprašovača postriekame tričko. Niekde viac, niekde menej. Ale zase pozor na to viac - obávané čierne diery.  
Vôbec nie je nutné to príšerne preháňať, chvíľu sa bude zdať, že bielidlo nemá žiadne účinky, a farba sa vôbec nemení, ale stačí chvíľka, pre netrpezlivých poslúži fén, a výsledok je viditeľný.


4. Po tomto bode je vhodné tričko prepláchať vo vlažnej vode. Minimálne tým zistíte, či ste to neprehnali so savom, a tričko je ešte stále v celku a teda sa oplatí pokračovať.


K ďalšiemu bodu prejdeme, až keď je tričko suché.


5. Prichádzame k samotnému bodu maľovania. Takže potrebujeme modrú farbu, ja som si svoj odtieň zmiešala, pretože sa mi ten originálny zdal príliš tmavý. Výber je však na vás. 

6. So štetcom tričko pofŕkame kde sa len dá, a vôbec nezáleží na umiestnení, ani na tom, či niekde kvapla farba, alebo niekde je modrej viac, ako inde.
Ak to nejde dobre so štetcom, ten sa dá nahradiť zubnou kefkou.





Môžme použiť rôzne odtiene modrej, pridať viac bielej, alebo čiernej. Alebo použiť aj iné farby, červenú a žltú. Ja som ich na tomto tričku nevyužila, ale v niekoľkých podobných projektoch som ich videla.



7.  Ja osobne som začala kefku používať až na väčšie hviezdne asociácie (oh áno, googlila som, aby som túto časť dokázala nejak pomenovať... ak to aj napriek tomu nedáva zmysel, opravte ma :) ).  
Takže vďaka kefke som docielila tieto dôveryhodné machule. "Machuľujeme" až kým sa výsledok nebude zdať toto-je-presne-to-čo-som-chcela.

8. Tenkým štetcom dokreslíme jednotlivé hviezdy, hviezdičky, kométy. Ak má niekto nejaký vzťah ku konkrétnemu súhvezdiu/ súhvezdiam, môže byť fajn, mať ho v tejto Galaxii znázornený. 

 9. Necháme farby poriadne uschnúť, podľa pokynov výrobcu farieb tieto zafixujeme a 
voilà

NOSÍME!!! :) 






Dúfam, že som vás neodradila, a vidíme sa opäť nabudúce. 
S láskou Mardzerin

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára